اخبار

استان خراسان شمالی برای اولین بار همایش استانی حمایت از حقوق مصرف کنندگان را برگزار و از واحد های اقتصادی برتر در این زمینه تقدیر بعمل آورد.

خلاصه ای از همایش:
 اولین همایش استانی در این استان در ساعت  9 صبح روز چهارشنبه مورخ 1395/12/18 در محل تالار حافظ مرکزاستان برگزار گردید

-        حاضرین درهمایش :

-جناب آقای میرآخورلو معاون محترم بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان
-جناب آقای ایزدی مدیر کل محترم دفتر برنامه ریزی و بررسیهای اقتصادی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان
-جناب آقای ایرانی معاون سیاسی ، امنیتی ، اجتماعی استانداری خراسان شمالی
-جناب آقای عابدی مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان شمالی
-جناب سرهنگ شجاع نماینده سپاه جواد الائمه استان
-جناب سرهنگ نامور رئیس اداره نظارت بر اماکن عمومی استان
-روسای ادارات  صنعت، معدن و تجارت شهرستانهای تابعه ، روسای اتاقهای اصناف شهرستانهای تابعه ، اتحادیه های صنفی ، مدیر عامل شرکتهای تولیدی ، خدماتی، صنعتی استان ، مدیر موسسات آموزشی ، مهدهای کودک ، پیش دبستانی ها و انجمنهای حمایت از حقوق مصرف کنندگان شهرستانهای تابعه استان

شرح همایش:

جناب آقای میرآخورلو معاون محترم بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان   :
ایشان در ابتدای صحبتهای خود با اشاره به این موضوع  که در راستای حمایت از حقوق مصرف کنندگان آیین نامه جدید حمایت از مصرف کنندگان در موضوع خودرو موجب افزایش رضایت مندی مشتری گردید . ایشان اظهار داشتند با اجرای این آئین نامه ، تعویض خودرهای معیوب و دچار نقص ، رشد فزاینده داشت و به تبع ان رضایت مندی مردم نیز بالا رفت . وی تصریح کرد بخش زیادی از مصرف کنندگان ناراضی از خودرو های خریداری شده که دچار نقص و ایراد بود برای تعویض اقدام کردند به طوری که تعداد خودروهای تعویض شده در یکی از شرکتهای خودروسازی طی نیمه سال جاری با کل خودرهای تعویض شده در سال 93 و 94 برابری می کند . این امر سبب افزایش رضایت مندی مشتریان و مصرف کنندگان شد. وی در عین حال گفت صنعت خودروسازی کشور هنوز نتوانسته است رضایت مصرف کنندگان این محصولات را تامین کند .میراخورلو افزاود این در حالی است که نخستین قانون برای حمایت از مصرف کنندگان مربوط به مصرف کنندگان خودرو است . وی اظهار داشت علت نبود این رضایت این است که مانسبت به حقوق خود مطلع نیستیم و جهل به قانون سبب شده است تا نتوانیم از حقوق خود دفاع کنیم . وی گفت البته قانونگذار برای حمایت از حقوق مصرف کنندگان موارد لازم را دیده است امام قانون به درستی اجرا نمی شود . وی به برگزاری همایش حمایت از مصرف کنندگان اشاره و اظهار کرد تلاش کردیم با برنامه های  فرهنگی ، رعایت حقوق مصرف کالا و خدمات ترویج پیدا کند و احترام به این حقوق نهادینه شود وی گفت : قیمت گذاری کالا و خدمات ، رعایت سود ، نداشتن تخلف اقتصادی ، نداشتن پرونده منجر به محکومیت در مراجع قضایی ، توجه به تولید مطابق استاندارد و تولید صادرات محور از جمله آیتم هایی است که در اعطای تندیس و گواهینامه رعایت حقوق مصرف کنندگان در نظر گرفته شده است
معاون  محترم بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان  به تاخیر حدود یک ساعته در اجرای این همایش اشاره و آن را از مصادیق رعایت نشدن حقوق عنوان کرد .
میرآخورلو ، به تغییر شرایط برای تجارت و بازرگانی نیز اشاره کرد و گفت : اکنون بخش زیادی از تجارت ها در سطح دنیا در بستر فضای مجازی انجام می شود و در این زمینه عرضه کنندگان و خدمات باید با نحوه رعایت و پاسخ به حقوق مصرف کننده تندیس و گواهینامه  حقوق مصرف کنندگان اعطا شد


 
جناب آقای مهرداد ایزدی
 مدیر کل دفتر برنامه ریزی و بررسی های اقتصادی سازمان حمایت  مصرف کنندگان و تولید کنندگان
مهرداد ایزدی در ابتدای صحبتهای خود با اشاره به این موضوع که عملیاتی شدن این حرکت عقلانی می توان بخش هایی از فرهنگ مردم را در زمینه مصرف تولید داخل هم اصلاح کرد0
وی تصریح کرد : این کمپین ، رفتار دو سربرد است زیرا با این رویکرد ، هم مصرف کننده و  هم تولید کننده به سود مورد نظر خود می رسد .
وی خاطر نشان کرد : کمپین حمایت از تولید داخل ، تنها در ایران تشکیل نشده بلکه کشورهای توسعه یافته و کشورهایی مثل چین و کره در مقطعی ، به سمتا و سویی رفته اند که تولید داخل را حمایت کرده اند . ایزدی با بیان اینکه مصرف تولید داخل یک رویکرد فرهنگی است گفت : متاسفانه پیش از این ، به علت های مختلف نگاه جدی به تولیدات داخل نبوده است .
وی افزود : متاثر از رفتار برخی تولید کننده و یا عرضه کنندگان که رعایت حقوق مصرف کننده  را مورد توجه  نداشتند کالای خارجی مورد اقبال قرار گرفت.
وی خاطر نشان کرد : هجوم کالاهای وارداتی که بدون پرداخت عوارض و به صورت قاچاق و با قیمت پایین تر وارد کشور شده و قدرت رقابت تولید داخل را گرفته دیگر عاملی بود که در گذشته نگاه فرهنگی ایجاد کرد که کالای خارجی بهتر است .
وی با تاکید بر این که کیفیت کالای خارجی همیشه بهتر از کالای  داخل نبوده است گفت : در صحنه اقتصاد ، رقابت اهمیت  زیاد دارد  و خوشبختانه اکنون خیلی از واحدهای تولیدی داخل تلاش دارند وارد عرصه رقابت شوند و دنبال مشتری مداری هستند .
ایزدی افزود : برای حمایت از تولید داخل ، باید هماهنگی میان مصرف کننده ، عرضه کننده و تولید کننده ایجاد شود به طوری که تولید کننده خود را ملزم کند که روز به روز کیفیت تولیدات را بیشتر کند و قیمت محصولات مناسب تر  و نیازهای مصرف کننده را بهتر پاسخ دهند .
وی گفت : مصرف کننده نیز با رویکرد حمایت از تولید کننده ، تولید داخل را حتی با قیمت اندکی بالاتر و یا کیفیت اندکی پایین تر ، خریداری کند
مدیر کل دفتر برنامه ریزی و بررسی های اقتصادی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان تاکید کرد:
منافع این رویکرد به کشور بر می گردد و همه از آن متنفع می شوند .
وی در بخش دیگر سخنان خود درباره علت بالا بودن هزینه تولید در کشور گفت : یکی از علت های بالا بودن هزینه های تولید این است که واحد های تولیدی به سمت ارتقای بهره وری نرفته اند و از آخرین فناوری استفاده نکرده اند .
وی تصریح کرد : البته فناوری ، تنها ماشین آلات و تجهیزات نیست ، بلکه شامل نحوه ساخت و فرآیند کار ، حذف فعالیت های زائد است .
ایزدی گفت : این اقدامات را شرکت های موفق انجام داده و توانسته اند هزینه ها را کاهش دهند .
مدیر کل دفتر برنامه ریزی و بررسی های اقتصادی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان گفت :. تولید کننده باید اتلاف ها را حذف کند که این امر از طریق کارهای مهندسی راحت قابل انجام است .
وی با بیان اینکه مدل های جدید  مدیریت باید مورد توجه قرار گیرد و عملیاتی شود افزود : ممکن است این اقدام در ظاهر ، هزینه داشته باشد اما در نهایت خروجی آن ، کاهش قیمت تمام شده تولید محصول بوده و به دنبال آن توان رقابت با محصولات خارجی افزایش پیدا می کند .

اسامی شرکت های برتر این همایش را دز زیر مشاهده می نمایید:

نام شرکت نوع فعالیت
شرکت آسانسور ارتفاع بران توس نصب و راه اندازی انواع آسانسور و پله
شرکت تولیدی برگ سبز مایوان انواع شیرینی  و بستنی
مهدکودک نغمه شادی ارایه خدمات آموزشی
شرکت آرد آشخانه  آرد و سبوس
شرکت فرآورده  قیری پارت پاسارگاد تولید امولسیون های قیری
شرکت  توسعه گستر شاهیجان تولید فرآورده های بتنی
شرکت سیمان بجنورد سیمان خاکستری
شرکت امید پاردیک شرق انواع آبنبات و نبات
شرکت اطاس بهداشت بجنورد محصولات سلولزی
شرکت پوشاک یاسمن سمنگان پوشاک

تصاویر همایش:

شرکت های برتر همایش

کتاب همایش سال 1395

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوط است - 1393
طراحی و پشتیبانی: گروه شرکت های طرفه نگار
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

26200503,22058542

از آخرین اخبار مطلع باشید