اخبار

با حضور مقامات استانی طی همایشی از واحد های اقتصادی که طی سال گذشته حامی حقوق مصرف کنندگان بوده اند در سطح استان آذربایجان شرقی تقدیر بعمل آمد.

خلاصه ای از مراسم:

دومین همایش حمایت از حقوق مصرف کنندگان آذربایجان‌شرقی در تاریخ دوشنبه 1395/12/16 در محل سالن مجتمع رفاهی پتروشیمی تبریز برگزار گردید.

این مراسم که با حضور حضرت آیت الله مجتهد شبستری نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه تبریز، معاون سیاسی امنیتی استاندار، معاون رئیس سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان تولیدگنندگان و سایر مدیران استانی برگزار گردید از تولیدات و خدمات 22 واحد اقتصادی که طی یکسال گذشته حامی حقوق مصرف کننده بوده اند با اهدا گواهینامه رعایت حقوق مصرف کنندگان تقدیر شد.

شرح مراسم:

هدف از برگزاری این همایش، گسترش و نهادینه کردن فرهنگ رعایت حقوق مصرف کنندگان، ایجاد و تثبیت و هادینه کردن ساختار رقابتی سالم و تشویق فعالیت های بنگاه های اقتصادی در جهت حمایت موثر از حقوق مصرف کنندگان، حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تجلیل از تولیدکنندگانی منتخب است.در این همایش از 22 تولید کننده منتخب استانی که حقوق مصرف کنندگان را رعایت کرده اند با ارائه تندیس و گواهینامه تجلیل شد.

فراخوان این همایش از 6 ماه قبل در استان اطلاع رسانی شده و از بین 52 واحد متقاضی، 22 واحد به عنوان واحد نمونه  از سوی کمیته فنی انتخاب شدند.

قیمت، کیفیت، توزیع، خدمات فروش، قبل و پس از فروش، اطلاع رسانی و کسب رضایت مشتری از شاخص های انتخاب واحدهای نمونه بود.

در طی اجرای مراسم میهمانان ویژه مراسم به سخنرانی پرداخته اند:

رکن اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی تولید داخلی است
آیت الله محسن مجتهد شبستری امام جمعه تبریز نیز در این همایش با بیان اینکه در خرید و فروش و مراودات همه چیز بر اساس واقعیات باشد،افزود: آنچه در اسلام تعیین شده، درآمدهای حلال و پاک است.
وی رکن اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی را عبارت از تولید داخلی دانست و بر جلوگیری از واردات بی رویه و قاچاق کالا تاکید کرد و گفت: شرط حمایت مصرف کننده از کالای تولید داخل، رعایت کیفیت و قیمت مناسب است.
امام جمعه تبریز با بیان اینکه اگر این دو شرط در تولید کالاها رعایت شود بطور قطع مردم نیز اقبال بیشتری به کالای داخلی می کنند، خاطر نشان کرد: مساله فرهنگ سازی مصرف کالای داخلی نیز بر عهده رسانه ها و مبلغان است که باید جهت نهادینه سازی آن تلاش کنند.
وی رعایت استاندارد را از جمله معیارهای تولید کالا دانست و گفت: اگر کالایی از خارج عودت داده شود مایه آبرو ریزی است؛ کالاهای تولید داخل باید به گونه ای تولید شود که بتواند با کالای خارجی رقابت کند.

تلاش مدیران ارشد استان بر عملی شدن اقتصاد مقاومتی
معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان شرقی نیز در این مراسم گفت: همانطور که میدانید مقام معظم رهبری تاکید فراوانی به اقتصاد مقاومتی داشتند و دولت نیز بر اساس رهنمودهای ایشان تمامی اقدامات دولت و ادارات و سازمان ها بر عملی شدن اقتصاد مقاومتی تلاش وافری داشته باشند.
وی ادامه داد: خوشبختانه امسال در استان یکی از پایلوت های اقتصاد مقاومتی نیز بود کارهای بزرگی انجام شد، اگرچه بعضی از این کارهای انجام شده در ماه های آتی نتیجه اش مشخص خواهد شد.
سعید شبستری افزود: تمامی تلاش مدیران ارشد استان بر عملی شدن اقتصاد مقاومتی بود با اشاره به اینکه کار بسیار دشواری بود و این کارها از گذشته بوجود آمده بود، کارهای بزرگی را انجام دادیم بصورتی که صادراتمان از واردات هم در بحث ارزی ریالی و هم در بحث هم وزنی پیشی گرفته است که این آرزوی چندین ساله بود
معاون سیاسی امنیتی استاندار با اشاره به اینکه نگاه به تولیدات داخل و حمایت از تولید داخلی باید سرلوحه مان باشد گفت: تولیدکنندگان ما باید جنسی که می فروشند جنسی مرغوب و با کیفیت باشد و در این موضوع به رقابت بپردازند.
وی افزود: اگرچه مشکلی در قاچاق کالا بوجود آمده بود ولی با سعی و تلاش میزان قاچاق کالا را کاهش دادیم و هرساله تعداد کشفیات بالا می رود، مصرف کنندگان با استفاده از کالای داخلی زمینه ساز اشتغال باشند و محرک چرخه اقتصادی کشور باشند و تولیدکنندگان نیز کاری بکنند که خود مردم با رغبت کامل از کالای ایرانی استفاده کنند.
شبستری به ثبات بوجود آمده در کشور اشاره کرد و توضیح داد: در بحث اقتصادی، سیاسی و امنیتی در کشور به آرامش رسیده ایم و اگر بخواهیم چرخه اقتصادی کشور بچرخد باید در تمامی زمینه ها به آرامش برسیم.
وی تکریم به مصرف کننده را مهمترین وظیفه فروشنده دانست و گفت: مردم انتظار دارند فروشنده تحویلشان بگیرد و تکریم کنند، چرا که تکریم حداقل انتظار مردم از فروشنده بوده و فروشنده باید از محصولاتی که می فروشد کاملا اطلاع داشته باشد و آنها را در اختیار مصرف کننده قرار دهد.
سعید شبستری در ادامه بیان کرد: بعضی از کالاهایی که در صداوسیما تبلیغ می شوند آیا این ها همانگونه که تبلیغ می کنند هستند؟ تبلیغات مهم است ولی به شرطی که درست و واقعی باشد و استانداردهای بین المللی که بعضی از تولیدکنندگان به طریقی دریافت کرده و از این راه تبلیغ محصول می کنند درست نیست و سوال اینجاست که آیا این مجوز استانداردهایی که می گیرند صرف برای تبلیغات است یا محصولاتشان را طبق این استاندارد تولید می کنند؟

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت : برای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی باید به کالای داخلی اعتماد و از حقوق مصرف کنندگان حمایت شود و رانتی در جامعه نباشد.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی، حسین نجاتی در دومین همایش اعطای گواهینامه استانی رعایت حقوق مصرف کنندگان آذربایجان شرقی اظهار داشت : رانت خواری و عدم رعایت حقوق مصرف کننده منجر به عدم تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی می شود .

وی ادامه داد : در سال 95، برای تحقق شعار اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل ، نهادیه شدن فرهنگ حمایت از حقوق مصرف کننده و اعتماد به کالای داخلی در جامعه جز اقدامات اساسی سازمان بود .

وی خاطرنشان کرد: باید به واحدهای تولیدی در جهت رعایت حقوق مصرف کنندگان اعتماد کامل  داشته و تولیدکنندگان نیز با رعایت شاخص‌هایی چون قیمت‌گذاری مناسب ، کیفیت و مشتری مداری پاسخ این اعتماد را بدهند.
وی خاطر نشان کرد : ممانعت از ورود اجناس قاچاق و حمایت از تولید داخل منجر به رونق بازار داخلی خواهد شد .
نجاتی با اشاره به ارائه تسهیلات به واحدهای تولیدی در سال جاری ابراز امیدواری کرد : در سال آتی  واحدهای صنعتی با توجه به بنیه تقویت شده ی خود تولیدات خود را نیز افزایش دهند.
 
وی تاکید کرد : با توجه به تمهیدات صورت گرفته،  پیش بینی می شود ،  در سال آتی رونق کسب و کار  تولیدکنندگان، افزایش رضایتمندی مشتریان و رعایت حقوق مصرف کنندگان را در پی داشته باشد .
وی ضمن تقدیر از 22 شرکت حامی حقوق مصرف کننده از تلاش نهادها و سازمانهائی نظیر استانداری ، انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان ، اداره کل اقتصاد و دارایی ، معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تبریز ، اداره کل میراث فرهنگی استان ، اتاق بارزگانی و بسیاری از سازمانهایی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم در برگزاری این همایش همکاری داشتند نیز تقدیر نمود .به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی سید داوود موسوی در دومین همایش حمایت از حقوق مصرف کنندگان آذربایجان شرقی، اظهار داشت : استفاده از کالاهای داخلی و رعایت از حقوق مصرف کنندگان باید به صورت عملیاتی در نظر گرفته شود.

وی بادامه داد قوانین کافی در زمینه حمایت از حقوق مصرف کنندگان وجود دارد اما مشکل اصلی در عدم اجرای صحیح قوانین است که متاسفانه برخی نهادهای دولتی در این زمینه  سلیقه ای عمل کرده و باعث تضییع حقوق مصرف کنندگان می شوند.
وی کیفیت ، خدمات پس از فروش و قیمت را جز مولفه هائی دانست که نیازمند توجه ویژه تولیدکنندگان است.
موسوی با اشاره به یک ناهنجاری رایج در بین اصناف گفت : در مراکز صنفی شعار "اجناس فروخته شده پس گرفته نمی شود" رایج است که این شعار در اکثر کشورهای توسعه یافته یک شعار منسوخ است .
وی در خصوص قاچاق کالا نیز گفت : ناا منی در فضای قاچاق کالا منجر به مصرف کالاهای داخلی و رونق اقتصادی  می شود.
وی تصرح کرد : طبق آمار ده ماهه عملکرد سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان شاهد رشد 12 برابری کشفیات کالاهای قاچاق نسبت به ده ماهه سال قبل شدیم.
موسوی یادآور شد: همایش روز ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان از سال 80 در سازمان آغاز شده است و در طول این سال ها 16  همایش برگزار شده است.
وی یادآور شد: در همایش کشوری سال جاری، از 117 شرکت منتخب تجلیل شدند، واحدهای معدنی و فلزی بیشترین اخذکنندگان این گواهینامه بودند.
وی در پایان تاکیید کرد : در زمینه آگاهی رسانی به مردم در خصوص آشنائی به حقوق مصرف کنندگان با بیش از پیش تلاش کنیم .

اسامی شرکت های برتر این همایش عبارتند از:

 آذر نام شمس شرکت کارخانجات گچ هشترود و مراغه
شرکت آرد اطهر شرکت زمزم
فولاد ناب آذربایجان تولیدی موتوژن
شرکت فولاد کاوه تیکمه داش شرکت ستاره کالی شرق
شرکت آترین پروتئین تولیدی آلکان
کشت و صنعت تکدانه پگاه آذربایجان شرقی
شرکت ممتاز لبن نگین فرآورده های گوشتی بشارت
شرکت زرتاک سبلان شرکت میراب پروفیل
شرکت آذر نوش شرق شرکت همارا سیستم
شرکت خدمات مسافرتی هوایی و جهانگردی ساتراپ پرواز شرکت تیزران خودرو
شرکت درب متعقد شرکت پتروشیمی تبریز

تصاویر این مراسم

 

شرکت های برتر همایش

کتاب همایش سال 1395

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوط است - 1393
طراحی و پشتیبانی: گروه شرکت های طرفه نگار
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

26200503,22058542

از آخرین اخبار مطلع باشید