اخبار

گزارشی از برگزاری چهارمین مراسم اعطای گواهینامه رعایت حقوق مصرف کنندگان استان کرمان

چهارمین همایش استانی حمایت از حقوق مصرف کنندگان در استان کرمان در ساعت 9صبح 1396/04/22 با حضور سید‌محمود نوابی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و جمعی از فعالان اقتصادی استان در سالن همایش‌های شرکت ذغالسنگ کرمان برگزار شد.

اسامی شرکتهای برتر این همایش عبارت است از:

شرکت فرش الماس کویر
شرکت سیمان زرین رفسنجان
شرکت شیر پگاه
شرکت رنگدانه سیرجان
شرکت کیاسم کارمانیا
مهدکودک اختر
شرکت نان گندم زار
شرکت فرو آلیاژ رباط
شرکت توسن پخش ستاره کیش عالیس
گروه صنایع سیمان کرمان
شرکت بارز کلید
شرکت کاووش کیمیا
شرکت لبنیات مسکه
خیاط یک
هتل جهانگردی
صنایع چوب عظیمی
کرمان زمین
ویژگان بسپار

به گزارش ایرنا سید محمود نوابی روز پنجشنبه در همایش تجلیل از حامیان حقوق مصرف کنندگان استان کرمان افزود: این تسهیلات در سال گذشته به 24 هزار واحد پرداخت شده است.
 
وی بیان کرد: این تسهیلات در سال جاری حوزه اصناف و بازسازی و نوسازی صنایع را نیز شامل می شود و قرار است سیستم بانکی مانند سال گذشته در این زمینه حمایت های لازم را داشته باشد.
وی همچنین با تاکید بر اینکه واحدهای برتر در رعایت حقوق مصرف کنندگان پیشتاز این حوزه هستند گفت: 10 برابر نسبت به سال 94 در حوزه جمع آوری کالای قاچاق از سطح بازار افزایش عملکرد را داشته ایم.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: حوزه نظارت و بازرسی در هشت استان کشور به معاونت ارتقا داده شده که کرمان یکی از این استان هاست.
وی عنوان کرد: یکی از مشکلات ما سهل انگاری و ولنگاری در حوزه کار است و کار خوب را عرضه نمی کنیم و در این رابطه باید توجه داشت که مصرف کننده حق انتخاب دارد.
وی گفت: ممکن است چارچوب ها و قوانین نظارتی متفاوت باشد اما اصل آن حذف شدنی نیست.
نوابی با تاکید بر اینکه سرمایه گذار باید احترام شود افزود: نگاه بسته و از بالا به سرمایه گذار مانع توسعه است و باید فرش قرمز حقیقی را برای سرمایه گذاران پهن کرد.
وی خدمات قبل، حین و بعد از فروش را از وظایف بنگاه های اقتصادی برشمرد و اظهار کرد: اصرار بر افزایش دوره های گارانتی و خدمات پس از فروش داریم و باید با افزایش بهره وری و کیفیت، محصول را با قیمت مناسب به مصرف کننده عرضه کرد و در کنار آن به نوآوری نیز توجه شود.
وی با بیان اینکه واحد تولیدکننده که به فکر نوآوری و صادرات نباشد، محکوم به فناست گفت: اینکه در واحدهای فروش نوشته شود 'کالای فروخته شده، پس گرفته نمی شود' در هیچ جای دنیا وجود ندارد و اگر مردم جایی این موضوع را ببینند می توانند مراتب را به شماره 124 اطلاع دهند.
رئیس سازمان حمایت از حقوق تولیدکنندگان و مصرف کنندگان با بیان اینکه بیش از 25 دستگاه در کشور قیمت گذاری می کنند افزود: این حوزه باید سامان یابد.
وی بیان کرد: این جمله که 'حق الناس بر حق الله' ترجیح دارد را می توان به عنوان شعار سازمان حمایت از مصرف کنندگان قرار داد.
نوابی با اشاره به اینکه حک قیمت بر روی کالاها الزامی نیست گفت: اما درج قیمت بر روی کالاها باید انجام شود تا افراد در مراجعه به واحدهای فروش، به اسانی از قیمت کالاها مطلع شوند و در کنار آن واحدهای فروش موظف به ارائه فاکتور هستند.
وی تصریح کرد: ماده هفت قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان در کشور رعایت نمی شود و این قانون مبتنی بر آن است که تبلیغات اغوا کننده ممنوع و جرم است اما در برخی رسانه ها انجام می شود.
وی گفت: باید فضای شهری و بیلبوردها برای واحدهای برتر رایگان باشد.
رئیس سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان همچنین از کرمان به عنوان یکی از استان های موفق در حوزه حمایت از حقوق مصرف کنندگان نام برد و گفت: این استان تاکنون چهار همایش حمایت از مصرف کنندگان را برگزار کرده است و این در حالی است که برخی استان ها حتی یک همایش را نداشته اند.
وی با بیان اینکه انتظار داریم در پنجمین همایش شاهد حضور واحدهای بیشتری باشیم گفت: امروز بنگاه های بزرگی در کشور هستند که جرات ندارند بگویند ما را ارزیابی کنید.
نوابی اظهار کرد: همایش حمایت از مصرف کنندگان دولتی و اجباری نیست و به صورت داوطلبانه برگزار می شود که در حوزه متقاضیان شرکت در این همایش 22 برابر و در حوزه منتخبان 19 برابر رشد را نسبت به اولین دوره شاهد هستیم.

پورابراهیمی: دولت دوازدهم تصمیمات اقتصادی را در اولویت قرار دهد
 به گزارش ایرنا محمدرضا پورابراهیمی روز پنجشنبه در همایش تجلیل از حامیان حقوق مصرف کنندگان استان کرمان افزود: از دولت می خواهیم که اولویت اقتصادی را اولویت کشور قرار دهند زیرا امروز اولویت درخواست مردم و مطالبه رهبر معظم انقلاب اسلامی در این حوزه است.
 
وی بیان کرد: جوانگرایی در تیم اقتصادی دولت یک اصل مهم است و در این زمینه باید اقدامات جدی از سوی دولت انجام شود.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: دولتی که به دنبال بهبود شاخص های اقتصادی است، باید با جرات و جسارت کارها را دنبال کند.
وی اظهار کرد: اگر کسی در حد توان خود برای حل مشکلات اقتصادی کشور که اولویت اصلی مردم است اقدام نکند، جفاست.
پورابراهیمی گفت: هچ اولویتی بالاتر از حل مشکلات اقتصادی در جامعه نیست و بسیاری از مشکلات در حوزه های دیگر نیز مربوط به مسائل اقتصادی است.
وی ادامه داد: امروز جنگ اصلی ما با دشمنان نیز جنگ اقتصادی است و انتظار از رئیس جمهوری این است که ترکیب کابینه و رویکرد دولت را بر مبنای اقتصاد انتخاب کنند.
وی گفت: هیچ دولتی بدون همکاری با مجلس موفق نخواهد بود و امروز ظرفیت های همکاری خوبی وجود دارد و از رئیس جمهوری می خواهیم که همکارهای موجود را توسعه دهند.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: حل مسائل اقتصادی و کمک به دولت در این حوزه را حل مشکلات نظام و مردم می دانیم و تمام ظرفیت خود را در خدمت و در کنار دولت قرار خواهیم داد.
وی گفت: امروز شرایط خاصی در اقتصاد کشور حاکم است و باید تصمیماتی اتخاذ کنیم که این شرایط به درستی مدیریت شود.
وی با تاکید بر اینکه دوره آزمون و خطا در حوزه اقتصادی به پایان رسیده است تصریح کرد: حرکت به سمت شاخص های توسعه اقتصادی یک ضرورت است و در حوزه مباحث تولید اگر آنچه را به عنوان بخش های رفع موانع مطرح است، انجام ندهیم تولیدی نخواهیم داشت که بخواهیم درباره ضوابط آن صحبت کنیم.
پورابراهیمی حمایت از بخش تولید در اقتصاد کشور را یک اصل مهم خواند و افزود: راهکارهایی تعیین شده که با انجام آنها می توانیم به سوی حمایت از تولید حرکت کنیم.
وی گفت: متاسفانه برخی اوقات تضاد منافع در حوزه تصمیم گیری، کارها را با سختی روبرو می کند و در راستای اجرای اصل 44 قانون اساسی خروج کامل دولت رخ نداده و خروجی مالکیت دولت بوده اما خروج مدیریتی انجام نشده و دولت اداره بنگاه های اقتصادی را به صورت غیر مستقیم انجام می دهد که در این رابطه ضرورت توجه به تشکل ها امری اساسی است.
وی یادآور شد: قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان ظرفیت خوبی را برای ارائه کالا و خدمات مطلوب به جامعه فراهم کرده است.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: اخیرا در نشستی با رئیس و مسئولان اتاق بازرگانی پیش نویس اصلاح قانون نظام صنفی کشور برای بخش ها و محورهای مختلف مورد توجه قرار گرفت و این موضوع پیگیری می شود تا بتوانیم زیرساخت حوزه عملیاتی حمایت از حقوق تولیدکنندگان و مصرف کنندگان را محقق کنیم.
وی به طرح نقطه نظرات متفاوت برای تفکیک حوزه صنعت، معدن و تجارت اشاره و بیان کرد: اگر این تفکیک برای اجرای بهتر ماموریت ها باشد می تواند تاثیرگذار باشد ولی اگر بخواهد آزمون و خطا باشد اثری نخواهد داشت.
وی گفت: در شرایطی که امروز در بخش اقتصادی مشکل داریم یکی از وظایفی که در حوزه بخش بازرگانی به عنوان عملیات تخصصی در سال های قبل باید انجام می شده، انجام نمی شود.
پورابراهیمی اظهار کرد: عدم تمرکز تصمیمات در دو بخش بازرگانی و تولید و صنعت کاملا مشهود است و کشوری که در حوزه اقتصاد با مشکلاتی مواجه است باید در بخش تولید و بازرگانی موفق عمل کند.
وی با بیان اینکه تصمیم گیری درباره قیمت گذاری یکی از مشکلات اساسی در کشور است گفت: رسیدن نرخ تورم در اقتصاد به زیر 10 یکی از آرزوهای ما بوده است که با تحقق آن باید در حوزه اقتصاد گام های بزرگتری را برداشت.
وی بر رفع شکاف های موجود در زمینه قیمت گذاری و تولید تاکید و عنوان کرد: باید به واحدهای اقتصادی کمک کنیم و در این رابطه با همکاری با دولت بررسی راهکارهای اصلاح نظام بانکی را در دست انجام داریم.
پورابراهیمی گفت: با وجود تعارض های بین سیاست های حمایت از تولید و حمایت از مصرف، واحدهایی که توانسته اند از حقوق مصرف کنندگان دفاع کنند جای تقدیر دارد و حمایت از بخش تولید به افزایش حمایت از حقوق مصرف کنندگان می انجامد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان نیز با بیان اینکه یکی از کارهای بسیار خوب دولت و استاندار کرمان، اعتماد ویژه به بخش خصوصی و تولید بوده است گفت: یکی از دستاوردهای این اعتماد، منطقه بندی استان و انتخاب معین های اقتصادی برای توسعه و رونق آن بوده است.
مهدی حسینی نژاد خاطرنشان کرد: معین های اقتصادی استان کرمان از فعالان اقتصادی بومی استان هستند که همراهی آنها موجب رونق تولید در واحدهای اقتصادی کوچک و متوسط شده است.
وی گفت: از طریق تفویض اختیار شورای عالی معادن به استان کرمان به زودی گردش مالی شرکت های بزرگ در استان کرمان انجام می شود که زمینه ساز رونق بیشتر خواهد بود.
وی افزود: تفاهم نامه ای با صدا و سیمای مرکز کرمان در دست انجام است تا تولیدکنندگان برتر که حقوق مصرف کنندگان را به خوبی رعایت می کنند، معرفی شوند.
در پایان این مراسم با اهدای تندیس و لوح افتخار از واحدهای نمونه و برگزیده به عنوان حامی حقوق مصرف کنندگان تجلیل شد.
بازدید جناب آقای نوابی از 2 شرکت برتر
معاون وزير و رييس سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان از شرکت هاي توليد سم کاوش کيمياي کرمان و فرش الماس کوير بازديد نمود.
در بازديد استاني معاون وزير صنعت و رييس سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان ، کارخانه هاي توليد سم کاوش کيمياي کرمان, دارنده چهار گواهينامه استاني و بازديد از کارخانه فرش الماس کوير, دارنده دو گواهينامه استاي رعايت حقوق مصرف کنندگان مورد بازديد قرار گرفت .
معاون وزير و رييس سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان از شرکت هاي توليد سم کاوش کيمياي کرمان و فرش الماس کوير بازديد نمود.
 جناب آقاي نوابي در بازديد استاني خود برابر رويه معمول بازديد از واحدهاي توليدي را در دستور کار خود قرار دادند .
در اين بازديد مديرعامل هاي اين دو واحد ضمن ارائه توضيحات لازم و بيان ويژگي هاي واحدهاي توليدي ، مشکلات و پيشنهادات لازم براي رفع موانع توليد را ارائه نمودند.

تصاویر این همایش:

شرکت های برتر همایش

کتاب همایش سال 1395

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوط است - 1393
طراحی و پشتیبانی: گروه شرکت های طرفه نگار
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

26200503,22058542

از آخرین اخبار مطلع باشید